Aktuality

Pochod za tých, čo nevládzu s dychom

22.6.2020

Pochod za tých, čo nevládzu s dychom

Už 26.6.2020 máte možnosť pripojiť sa k druhému ročníku “Pochod za tých, čo nevládzu s dychom.” Na rozdiel od minulého roku, ktorý sa konal v Bratislave a naživo, kedy sme spoločne mohli vzdať úctu pacientom s idiopatickou pľúcnou fibrózou, tento rok bude trochu iný. Ako iný, pýtate sa? Kvôli vzniknutej situácii, ktorá vznikla po celom svete, sme sa rozhodli kvôli bezpečiu blízkych pripraviť túto udalosť virtuálne!

Čo je Idiopatická pľúcna fibróza?
Idiopatická pľúcna fibróza (IPF) je ochorenie, pri ktorom sa pľúcne tkanivo zjazví, zhrubne alebo stvrdne, v snahe hojiť sa po opakovanom poškodení. Presná príčina ochorenia zatiaľ nie je známa. Medicína v súčasnosti nepozná liek, ktorým by sa ochorenie dalo vyliečiť, dá sa však oddialiť jeho progresia. A práve kvôli tomu je potrebné informovať o tomto ochorení verejnosť a podporovať pacientov v boji proti IPF.

Ako funguje pochod?
Aj vy sa môžete zúčastniť druhého ročníka pochodu za tých, čo nevládzu s dychom. Virtuálny pochod/beh/chôdza funguje rovnako ako klasický pochod/beh/chôdza.
K prihláseniu vám stačia tri jednoduché kroky:

1. Zaregistrujete sa online formou na tomto LINKU, kde zaplatíte členský poplatok (výťažok bude použitý na kúpu prenosného kyslíkového prístroja pre pacientov)
2. Svoje výsledky nám odošlete online teda: dôkaz o odbehnutom/odkráčanom úseku dokončíte pomocou odoslanej fotografie z bežeckej aplikácie (ktorú využívate v telefóne, ak žiadnu nemáte radi Vám s výberom poradíme)
3. Získate medailu, ktorú vám spätne zašleme na vašu adresu!

Výhodou je, že ho môžu účastníci zabehnúť/odkráčať kdekoľvek v rámci Slovenska!  Účastník si zvolí ľubovoľné tempo/čas chôdze/behu, chodiť/behať je možné aj doma na bežiacom páse alebo vonku. Pochod môžete podporiť klasickou chôdzou, behom, alebo obyčajnou prechádzkou. Každý krok sa počíta, ak sa jedná o dobrú vec. Svoje výsledky nám odošlete online, prostredníctvom fotografie z bežeckej aplikácie, respektíve hodiniek a to buď mailom na info@plucnafibroza.sk alebo uverejnením fotografie z virtuálneho pochodu na sociálnych sieťach Facebook alebo Instagram, pod heštegom #pochodprepluca. Za odbehnutý alebo odkráčaný úsek, dostane každý účastník medailu, ktorú vám pošleme poštou.

Výťažok z pochodu pre potrebu druhých
Výťažok z vyzbieraného štartovného bude použitý na kúpu prenosného kyslíkového prístroja, ktorý by v rámci občianskeho združenia Nádej pre pľúca bol k dispozícii pre tých pacientov, ktorí to najviac potrebujú teda na zapožičanie počas roka.

Každý krok sa počíta!
Aj vy môžete pomôcť dobrej veci z pohodlia vášho bytu, balkóna, či záhrady. Podporou tých čo to potrebujú môžeme spoločne zvýšiť povedomie o idiopatickej pľúcnej fibróze. Pre pacientov je aj obyčajná chôdza s jednoduchým nádychom víťazstvom a darom. Nenechajme ich v tom samých a preukážme im solidaritu, pretože každý krok sa počíta!

 


Namaľuj si nechty!

Či už parodicky, bizarne alebo príťažlivo, základ spočíva v tom, odhaliť pred svojimi virtuálnymi známymi svoju ruku vyzdobenú pestrofarebnou manikúrou. Pri zdieľaní do virtuálneho  priestoru, však nesmieš zabudnúť použiť  hešteg  #nanechtemalovane, ktorý sprevádza osvetovú kampaň zameranú na včasnú diagnostiku autoimunitného ochorenia s názvom sklerodermia.

Dozvedieť sa viac