Diagnostické vyšetrenia

Diagnostika nie je vždy jednoduchá a skôr, ako sa podarí IPF potvrdiť, musí lekár najprv vylúčiť iné možné príčiny problémov. Podobné príznaky ako IPF má totiž aj astma, chronická obštrukčná choroba pľúc či srdcové zlyhávanie. Preto sa odhalenie diagnózy často oddiali a nezriedka trvá 1-2 roky, kým sa pacient dozvie správny výsledok. Viac ako polovica pacientov udáva, že navštívili 3 a viacerých lekárov, kým u nich bola správne stanovená diagnóza IPF a u viac ako 50% z nich bolo ochorenie najprv nesprávne diagnostikované aj liečené (napr. ako astma, chronická obštrukčná choroba pľúc, či ochorenie srdca).

Okrem fyzikálneho vyšetrenia a preskúmania anamnézy pacienta môže pri diagnostike IPF lekár využiť niektoré z týchto metód:

  • Spirometria – meria vitálnu kapacitu pľúc a patrí k základným vyšetreniam pri diagnostike pľúcnych ochorení.
  • Meranie difúznej kapacity pľúc pre CO (DLCO) – meria schopnosť kyslíka prenikať do krvného obehu.
  • Röntgen hrudníka
  • Záťažové testy – človek je vystavený záťaži napríklad na stacionárnom bicykli alebo stepperi a sleduje sa hladina kyslíka v krvi.
  • CT s vysokým rozlíšením (HRCT –high resolution computer tomography) – umožňuje určiť, v akom je ochorenie štádiu a ako rýchlo postupuje. Charakteristický pre IPF je nález štruktúr tzv. „medových plástov“ na pľúcach, ktoré sú dôsledkom zjazvenia tkaniva a poškodenia pľúcnych mechúrikov.
  • Oximetria – meria množstvo kyslíka v krvi.
  • Bronchoskopia – metóda, pri ktorej lekár pomocou tenkej ohybnej trubičky vyšetrí pľúca a prípadne odoberie vzorku tkaniva alebo tekutiny z pľúc.
  • Kryobronchoskopia – metóda je podobná ako bežná bronchoskopia, využíva na odobratie tkaniva zmrazenie.
  • EBUS – endobronchiálny ultrazvuk – je minimálne invazívna ale vysoko účinná metóda, ktorá sa používa na diagnostiku nádorov, infekcií a iných ochorení a dovoľuje lekárom vykonať transbronchiálnu ihlovú aspiráciu (TBNA) na získanie tkanivových alebo tekutých vzoriek z pľúc alebo priľahlých lymfatických uzlín bez použitia chirurgického zásahu.
  • Chirurgická biopsia pľúc – vykonáva sa v narkóze cez drobný rez na bočnej strane hrudníka. Lekár pri nej odoberie vzorku tkaniva z pľúc a vyšetrí ju pod mikroskopom.

Nová kampaň Nádych pre život šíri povedomie o progresívnych pľúcnych fibrózach

Rôzne druhy progresívnej pľúcnej fibrózy v Európe ročne spôsobia smrť viac ľudí, než známe druhy rakovín. Európska federácia pľúcnych fibróz (EU-IPFF) chce preto zvýšiť povedomie o pľúcnych fibrózach, upozorniť na toto vážne, invalidizujúce ochorenie a vyjadriť podporu pacientom v kampani Nádych pre život.

Dozvedieť sa viac