Možnosť liečby

V súčasnosti sa za optimálnu stratégiu liečby považuje využitie týchto možností:

Nefarmakologické možnosti

Môžu zlepšiť príznaky ochorenia a celkovú kvalitu života.

  • Oxygenoterapia – liečba kyslíkom. Cieľom je udržať saturáciu kyslíka v krvi na hodnote 90%, a to bez ohľadu na aktivitu či spánok.
  • Pľúcna rehabilitácia - môže zahŕňať úpravu ovzdušia, cvičenia na silu a ohybnosť, vzdelávanie, zmenu stravovania, kontrolu stresu, psychosociálnu pomoc, či metódy, ako v priebehu aktivít šetriť sily. Rehabilitácia a cvičenie môže prebiehať buď v zdravotníckom zariadení, alebo podľa inštrukcií aj doma.

Transplantácia pľúc

Transplantácia pľúc sa má zvážiť u všetkých pacientov s IPF hneď, ako sa potvrdí ich diagnóza, najmä ak dostupné možnosti liečby zlyhávajú. Lekári ju samozrejme odporúčajú predovšetkým u tých, ktorí majú pokročilé štádium ochorenia, alebo sa ich choroba rýchlo zhoršuje. Nové pľúca môžu pacientovi umožniť žiť dlhší a kvalitnejší život, no ide o náročnú operáciu a aj v prípade úspechu si vyžaduje doživotné užívanie liekov proti odvrhnutiu orgánu a tiež množstvo pravidelných vyšetrení a dlhodobú fyzikálnu terapiu.

Pred rozhodnutím, či je pacient vhodným kandidátom na transplantáciu, musí podstúpiť množstvo rôznych vyšetrení. Najčastejším typom operácie je transplantácia jednej strany pľúc, pokiaľ ešte na druhej strane ostalo zdravé, funkčné tkanivo.

Farmakologická liečba

Zatiaľ neexistujú žiadne presné odporúčania, akými liekmi by sa IPF mala liečiť. Nedá sa totiž povedať, aký liek by bol skutočne optimálny pre všetkých alebo aspoň väčšinu pacientov. Základom liečby IPF je potlačiť zápal a zastaviť zjazvenie pľúc. Poškodenie je nezvratné a tkanivo, ktoré už je zjazvené, sa nedá vyliečiť či „zahojiť“.

Medzi lieky, ktoré sa využívajú v liečbe IPF, patria:

  • Kortikosteroidy (najmä prednizón) – užívajú sa na potlačenie zápalu, ktorý sprevádza IPF.
  • Acetylcysteín – používa sa pri ochoreniach dýchacích ciest sprevádzaných zvýšenou tvorbou hustého a väzkého hlienu, ktorý sa nedostatočne vykašliava.
  • Bronchodilatátory – tieto lieky rozširujú dýchacie cesty a tým uľahčujú prúdenie vzduchu do pľúc. Obyčajne sú vo forme inhalačných sprejov.
  • Antifibrotiká – inovatívne lieky, ktoré spomaľujú progresiu fibrotického procesu v pľúcach.

Nová kampaň Nádych pre život šíri povedomie o progresívnych pľúcnych fibrózach

Rôzne druhy progresívnej pľúcnej fibrózy v Európe ročne spôsobia smrť viac ľudí, než známe druhy rakovín. Európska federácia pľúcnych fibróz (EU-IPFF) chce preto zvýšiť povedomie o pľúcnych fibrózach, upozorniť na toto vážne, invalidizujúce ochorenie a vyjadriť podporu pacientom v kampani Nádych pre život.

Dozvedieť sa viac