Postup a ciele liečby pri Sarkoidóze

Ako sa sarkoidóza diagnostikuje?

Základným diagnostickým vyšetrením je rtg snímka hrudníka. Pri sarkoidóze sa tiež sleduje prítomnosť zápalových parametrov v tele ako CRP, sedimentácia  červených krviniek. Ďalej sa vyšetrujú pečeňové testy, hladina kyseliny močovej a  hladina vápnika v krvi a v moči. Medzi vyšetrenia patrí aj vyšetrenie enzýmov, ktoré môžu preukázať aktivitu ochorenia, napríklad enzým konvertujúci angiotenzín.

Aká je liečba sarkoidózy?

Viac ako tri štvrtiny prípadov sarkoidózy netreba liečiť, lebo sa prejavuje minimálne. Pri liečbe je hlavným cieľom znížiť zápal a tým ovplyvniť symptómy ochorenia.

Liečba ochorenia je individuálna, prebieha podľa výsledkov vyšetrení a celkového stavu. Choroba v počiatočných štádiách môže odznieť aj sama. V pokročilejších štádiách je terapia potrebná. Pri bolestivom opuchu kĺbov dolných končatín sa podávajú nehormonálne protizápalové lieky.

Hormonálna terapia inhalačná a lokálna nemá zvyčajne závažnejšie nežiadúce účinky. Pri poruche pľúcnych funkcií pri pokročilejšom ochorení sú potrebné systémovo podávané kortikosteroidy. Sú to hormonálne lieky, ktoré sa podávajú zvyčajne 6  ‐  24 mesiacov.

Pri liečbe kortikosteroidmi (tabletky, injekcie) musíte počítať s ich možnými vedľajšími účinkami. Rozsah vedľajších účinkov môže byť u každého iný.

Aká je prognóza sarkoidózy?

Prognóza sarkoidózy je zvyčajne dobrá. Viac ako tri štvrtiny pacientov sa vyliečia spontánne. Pri formách vyžadujúcich liečbu majú lepšiu prognózu prípady ochorenia, keď sú postihnuté len pľúca. Najrýchlejšie na liečbu reaguje  akútna  sarkoidóza  s Lofgrenovým  syndrómom.  K opakovaným vzplanutiam  sarkoidózy dochádza len výnimočne. Približne v 20%  sa sarkoidóza stáva chronickým ochorením a môže viesť ku vzniku pľúcnej fibrózy. Pokročilé fibrotické ochorenie pľúc sa vyskytuje asi u 5% pacientov so sarkoidózou.

Nová kampaň Nádych pre život šíri povedomie o progresívnych pľúcnych fibrózach

Rôzne druhy progresívnej pľúcnej fibrózy v Európe ročne spôsobia smrť viac ľudí, než známe druhy rakovín. Európska federácia pľúcnych fibróz (EU-IPFF) chce preto zvýšiť povedomie o pľúcnych fibrózach, upozorniť na toto vážne, invalidizujúce ochorenie a vyjadriť podporu pacientom v kampani Nádych pre život.

Dozvedieť sa viac