Postup a ciele liečby pri Sarkoidóze

Najčastejšie podľa príznakov nie je možné hneď určiť sarkoidózu. Na diagnostiku ochorenia sa vykonávajú röntgen pľúc, ktorý môže preukázať zväčšené vnútrohrudníkové lymfatické uzliny, ale aj postihnutie pľúc. Vykonáva sa taktiež počítačová tomografia (CT), ultrazvuk, ale aj biopsia tkaniva. Keďže ide o multisystémové ochorenie v ľudskom tele, vykonávajú sa aj iné vyšetrenia, napríklad biopsia kožného tkaniva, kde je možné laboratórne nájsť príznaky zápalu typického pre sarkoidózu. Ďalej sú k dispozícii viaceré biochemické a imunologické vyšetrenia.

Liečba sarkoidózy môže mať závažné vedľajšie následky na imunitný systém a kvalitu života pacienta, preto sa veľkej časti pacientov s miernymi príznakmi nepodáva. Obvykle sa na liečbu používajú imunosupresíva alebo inhibítory TNF, ktoré znižujú prehnanú reakciu imunitného systému, ale súčasne zvyšujú náchylnosť pacienta na infekcie. Používajú sa i kortikosteroidy, ktoré však môžu spôsobiť obezitu, osteoporózu a príznaky podobné diabetu. Ďalej sa môžu podávať rozličné lieky sústredené na podporu konkrétnych postihnutých orgánov a zmierňujúce príznaky ochorenia.

Namaľuj si nechty!

Či už parodicky, bizarne alebo príťažlivo, základ spočíva v tom, odhaliť pred svojimi virtuálnymi známymi svoju ruku vyzdobenú pestrofarebnou manikúrou. Pri zdieľaní do virtuálneho  priestoru, však nesmieš zabudnúť použiť  hešteg  #nanechtemalovane, ktorý sprevádza osvetovú kampaň zameranú na včasnú diagnostiku autoimunitného ochorenia s názvom sklerodermia.

Dozvedieť sa viac