Postup a ciele liečby pri Systémovej skleróze (sklerodermii)

Postihnutie pľúcneho tkaniva sa prejavuje dýchavicou a suchým kašľom. V pľúcnom tkanive sa zisťuje zmnoženie väzivových vlákien (pľúcna fibróza). Pri diagnostike týchto zmien sa využíva počítačová tomografia s vysokým rozlíšením (HRCT) a funkčné vyšetrenie pľúc. Väzivové vlákna môžu byť zmnožené aj v srdcovom svale a v stene tráviaceho traktu.

Potvrdená diagnóza znamená veľkú zmenu, pretože pacienti často nie sú naďalej schopní robiť určité veci, ktoré predtým radi robili. Monitorovanie sklerodermie a akýchkoľvek s ňou spojených komplikácií je rozhodujúce pre udržanie pacientovho stavu. Symptómy sklerodermie sa môžu časom meniť, preto je pravidelné monitorovanie u lekára veľmi dôležité. Na liečbu samotného ochorenia v súčasnosti neexistuje liek, možná je však liečba konkrétnych zdravotných komplikácií spôsobených sklerodermiou.

Namaľuj si nechty!

Či už parodicky, bizarne alebo príťažlivo, základ spočíva v tom, odhaliť pred svojimi virtuálnymi známymi svoju ruku vyzdobenú pestrofarebnou manikúrou. Pri zdieľaní do virtuálneho  priestoru, však nesmieš zabudnúť použiť  hešteg  #nanechtemalovane, ktorý sprevádza osvetovú kampaň zameranú na včasnú diagnostiku autoimunitného ochorenia s názvom sklerodermia.

Dozvedieť sa viac