Transplantácia pľúc

Transplantácia pľúc sa má zvážiť u všetkých pacientov s IPF hneď, ako sa potvrdí ich diagnóza, najmä ak dostupné možnosti liečby zlyhávajú. Lekári ju samozrejme odporúčajú predovšetkým u tých, ktorí majú pokročilé štádium ochorenia, alebo sa ich choroba rýchlo zhoršuje. Nové pľúca môžu pacientovi umožniť žiť dlhší a kvalitnejší život, no ide o náročnú operáciu a aj v prípade úspechu si vyžaduje doživotné užívanie liekov proti odvrhnutiu orgánu a tiež množstvo pravidelných vyšetrení a dlhodobú fyzikálnu terapiu.

Pred rozhodnutím, či je pacient vhodným kandidátom na transplantáciu, musí podstúpiť množstvo rôznych vyšetrení. Najčastejším typom operácie je transplantácia jednej strany pľúc, pokiaľ ešte na druhej strane ostalo zdravé, funkčné tkanivo.

Namaľuj si nechty!

Či už parodicky, bizarne alebo príťažlivo, základ spočíva v tom, odhaliť pred svojimi virtuálnymi známymi svoju ruku vyzdobenú pestrofarebnou manikúrou. Pri zdieľaní do virtuálneho  priestoru, však nesmieš zabudnúť použiť  hešteg  #nanechtemalovane, ktorý sprevádza osvetovú kampaň zameranú na včasnú diagnostiku autoimunitného ochorenia s názvom sklerodermia.

Dozvedieť sa viac