Sarkoidóza

Sarkoidóza je pomerne zriedkavé ochorenie postihujúce najviac mladších ľudí vo veku od 30 do 40 rokov, pričom ide o multisystémovú chorobu. V praxi to znamená, že postihuje viac systémov a orgánov a najčastejšie dýchací systém, konkrétne pľúca a vnútrohrudníkové lymfatické uzliny v pľúcach. Tie sa zväčšia a môžu spôsobiť útlak samotných pľúc a problémy s dýchaním, čo je aj najtypickejší príznak choroby. Postihnutie pľúc spôsobuje dýchavica a suchý kašeľ. Ochorenie má podstatne horší priebeh u černošskej a indiánskej populácie. Sarkoidózu nemožno vyliečiť, možno však zmierniť jej príznaky. Veľakrát sa ale nemusí ochorenie prejavovať nijako.

Dôvod, prečo ochorenie vzniká, nie je známy, ale predpokladá sa, že ide o prehnanú reakciu na vdychované látky. Rizikové faktory pre vznik sarkoidózy sú výskyt ochorenia v rodine a ženské pohlavie. Spúšťačmi ochorenia môžu byť bakteriálne a vírusové infekcie, napríklad tuberkulóza, infekčná mononukleóza, borelióza a ďalšie. Môže byť spôsobená vdychovaním ťažkých kovov, kremíka, silikónu, borovicového peľu alebo škrobu. Sarkoidóza sa z neznámych príčin menej často vyskytuje u fajčiarov.

Namaľuj si nechty!

Či už parodicky, bizarne alebo príťažlivo, základ spočíva v tom, odhaliť pred svojimi virtuálnymi známymi svoju ruku vyzdobenú pestrofarebnou manikúrou. Pri zdieľaní do virtuálneho  priestoru, však nesmieš zabudnúť použiť  hešteg  #nanechtemalovane, ktorý sprevádza osvetovú kampaň zameranú na včasnú diagnostiku autoimunitného ochorenia s názvom sklerodermia.

Dozvedieť sa viac