Informácie o chorobe

Ide o vzácne závažné autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje kožu a viaceré orgány od pľúc, srdca, obličiek , čím môže skracovať dĺžku života pacientov. Sklerodermia postihuje celosvetovo asi 2,5 milióna ľudí, pričom až štyrikrát častejšie sa vyskytuje u žien. Väčšina pacientov so sklerodermiou má okrem problémov s kožou a hybnosťou prstov na rukách postihnuté aj pľúca intersticiálnym pľúcnym ochorením. Spomínané postihnutie pľúc je zároveň hlavnou príčinou úmrtí pri tomto ochorení.

Príčina vzniku ochorenia stále nie je známa, súčasné poznatky však dokazujú, že sa jednasdá o proces vzájomného pôsobenia niekoľkých činiteľov – životného prostredia, genetických faktorov, ale spúšťačom môže byť napríklad aj veľká fyzická či psychická záťaž organizmu.

Nová kampaň Nádych pre život šíri povedomie o progresívnych pľúcnych fibrózach

Rôzne druhy progresívnej pľúcnej fibrózy v Európe ročne spôsobia smrť viac ľudí, než známe druhy rakovín. Európska federácia pľúcnych fibróz (EU-IPFF) chce preto zvýšiť povedomie o pľúcnych fibrózach, upozorniť na toto vážne, invalidizujúce ochorenie a vyjadriť podporu pacientom v kampani Nádych pre život.

Dozvedieť sa viac