Vystavenie chladu spustí kŕčovitú reakciu ciev a prsty na rukách a nohách človeka sa zvyčajne zafarbia na bielo, pretože tok krvi sa preruší. Postihnuté oblasti môžu byť niekedy až znecitlivené a bolestivé. Predtým, než sa ich farebnosť znova vráti do normálu, postupne menia farbu. Najskôr sa sfarbia do modra, pretože je v týchto oblastiach nedostatok krvi bohatej na kyslík a neskôr vďaka tomu, že sa prietok krvi postupne obnoví a oblasti znovu zohrejú, sčervenajú. Trpiaci jedinci takto môžu každý deň zažiť na vlastnej koži aj niekoľko národnostne cítiacich chameleónskych trikov. Známym a všadeprítomným spúšťačom je taktiež kamarát stres. Ten môže ovplyvniť aj iné časti tela. Ak máte podozrenie, že by ste mohli mať príznaky Raynaudovho ochorenia, navštívte svojho lekára. Nie sú s ním vždy iba srandy. Existujú dva typy tohto stavu. Primárny a sekundárny.
Prvý prípad nemusí súvisieť so žiadnym iným závažným stavom. Z tohto dôvodu je niekedy (nepresne) popisovaný ako alergia na chlad. Častejšie sa vyskytuje u žien a príznaky sa zvyčajne vyvíjajú počas dospievania alebo v skorej dospelosti.
Sekundárne Raynaudovo ochorenie má neskorší nástup symptómov a je často spojené s inými zdravotnými autoimunitnými ochoreniami. Tie sa vyvinú zhruba u jedného z desiatich pacientov oplývajúcich touto schopnosťou chameleóna. Ide o ochorenia ako lupus, artritída, poruchy štítnej žľazy alebo sklerodermia (0,1% prípadov). Okrem Raynaudovho ochorenia patria medzi skoré varovné príznaky sklerodermie tvrdnutie kože, boľavé a opuchnuté prsty, kašeľ a pálenie záhy. V takomto prípade by sa mala vyhľadať neodkladná lekárska pomoc.
SKLERODERMIA JE BALÍČEK VZÁCNYCH OCHORENÍ. DA SA VYLIEČIŤ?
Rozlišujeme dve základné formy ochorenia s trocha odlišnou výbavou komplikácií:
LOKALIZOVANÁ
Lokalizovaná sklerodermia postihuje takmer výhradne čistokožu a prakticky nikdy nie je spojená so závažnými a potenciálne život ohrozujúcimi komplikáciami. Chorobný proces môže ovplyvniť aj tkanivá pod kožou vrátane očí, svalov, kĺbov a kostí, v ktorých následne spôsobuje zápaly. Na koži môže mať ložiská tvrdej kože o veľkosti 1-6 centimetrov, pripomínajúcich záplaty (morfea) alebo tuhe pásy na končatinách či hrudi (lineárna sklerodermia). V tomto prípade sa pod sklerodermickými pásmi vytráca podkožné tukové tkanivo, čo môže u rastúcich detí spôsobiť zmenu dĺžky rastúcej končatiny. Tieto lézie najčastejšie začínajú na prstoch rúk a postupne sa presúvajú smerom nahor cez plecia a krk až skončia na tvári. Tam sa sklerodermia prejaví našponovaním pokožky tváre, nárastom raťafáka a veľkosť úst sa môže zúžiť, čo sťažuje pohyby pier, ako aj ústnu hygienu. Všetko to môže prerásť až do nedostatočnej symetrie oboch strán tváre. Na rukách sa časom môžu tvoriť vredy, prsty tuhnú a stáčajú sa smerom do dlane.
SYSTÉMOVÁ
Pri systémovej forme tento chorobný proces už nepostihuje len kožu, ale aj vnútorné orgány tela. Najčastejšie a najvýraznejšie sa prejaví na pažeráku, pľúcach a obličkach. Systémová porucha ovplyvňuje tri procesy. Vznikajú abnormality krvných ciev, imunitného systému a fibróza, zapríčiňujúca tvrdnutie orgánov. Deje sa to z dôvodu, že v ich medzibunkovom priestore dochádza k hromadeniu kolagénu. Stenčovanie krvných stien, spolu s fibrózou orgánov môže viesť k nedokrveniu rôznych oblastí tela a ich trvalému, nezvratnému poškodeniu. Typickými pridruženými príznakmi môžu byť ťažké prehĺtanie jedla, pálenie záhy, podvýživa z dôvodu zlého vstrebávania živín z čreva, časté hnačky, či zápchy, zvýšený krvný tlak a kašeľ, spolu s problematickým dýchaním vďaka fibrotickému poškodeniu pľúc... Komplikácií je neúrekom. Ako tieto ochorenia správne diagnostikovať, sa dozviete v tomto príspevku: ….
TERAPIA
V súčasnosti ide o nevyliečiteľné ochorenie, na ktoré stále chýba účinná liečivá látka. Deti s lokalizovanou sklerodermiou sa zvyčajne po niekoľkých rokoch uzdravia. Naproti tomu je uzdravenie pri systémovej sklerodermii oveľa menej pravdepodobné. Existuje však veľa terapeutických postupov a ich rôzne kombinácie, ktoré nám pomáhajú zmierniť nepríjemné symptómy a zvyšovať tak kvalitu života pacienta. Okrem fyzioterapie, rehabilitácie, chirurgických zákrokov a zmien v manažmente životosprávy, sú súčasťou liečebnej terapie, samozrejme, aj liečivé prípravky. Tí, ktorých postihlo šťastie v nešťastí a príznaky ochorenia majú len mierne, lieky vôbec nepotrebujú. Pre predstavu ale uvedieme príklad.
Pálenie záhy môže byť riadené liekmi znižujúcimi kyslosť tráviacej šťavy a hrubnutie svrbiacej kože rôznymi prípravkami s obsahom kortikosteroidov. Časté je použitie prípravkov zameraných na zníženie aktivity premotivovaného imunitného systému, ktorý sa pri tomto ochorení zbláznil a začal atakovať naše vlastné zdravé orgány. Medzi ľuďmi však existuje príliš veľa odchýlok, z čoho vyplýva aj priveľká variabilita predpísanej liečby od pacienta k pacientovi.
Existuje ale nejaký univerzálny základ terapie? Určite! Je to emočná podpora od svojich blízkych, nájdenie komunity ľudí s podobným problémom a odbúranie strachu z návštevy rôznych zdravotníckych odborníkov, vrátane psychológa. Akceptovať a prijať sa taký, aký sme, vytvoriť si zvyk toho, že sa sami k sebe správame čo najlepšie, je spolu s praktizovaním relaxačných aktivít rovnako dôležité ako terapia liečivami či fyzioterapia. Pri správnom a pozitívnom prístupe k životu môže väčšina ľudí so sklerodermiou žiť dlhý a produktívny život. Nevyhnutná je však včasná diagnostika a pravidelné lekárske kontroly.