Príznaky pri Idiopatickej pľúcnej fibróze

Idiopatická pľúcna fibróza sa prejavuje podobne, ako iné ochorenia dýchacích ciest či srdca, aj preto je tak ťažké určiť správnu diagnózu. Medzi najčastejšie príznaky patrí:

  • nevysvetliteľná chronická dýchavica, najmä pri záťaži,
  • suchý, dráždivý kašeľ, ktorý sa časom nezmierňuje,
  • praskavé zvuky pri nádychu – podobné ako zvuk odopínania suchého zipsu,
  • neobvyklá únava,
  • bolesť svalov a kĺbov,
  • úbytok hmotnosti,
  • paličkovité prsty – konce prstov sú rozšírené.

Priebeh IPF je nepredvídateľný a má mnoho podôb. Pľúcne funkcie sa priebežne a nenávratne zhoršujú, no progresia môže byť pomalá, ale aj veľmi rýchla, môže prebiehať niekoľko rokov len s miernymi ťažkosťami, a zrazu sa môže neočakávane zhoršiť akútnymi, život ohrozujúcimi exacerbáciami.

Akútne exacerbácie IPF

Exacerbácia je odborný názov pre náhle prepuknutie príznakov ochorenia či jeho náhle zhoršenie. Akútne exacerbácie IPF znamenajú nepredvídateľné akútne zhoršenia príznakov v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov. Môžu sa vyskytnúť kedykoľvek v priebehu ochorenia, dokonca aj pri prvých príznakoch. Medzi prejavy patrí náhle zhoršenie dýchavice a zhoršujúce sa okysličenie krvi.

Akútne exacerbácie pri IPF sú iné ako napríklad pri astme či chronickej obštrukčnej chorobe pľúc. Pri IPF môžu byť exacerbácie fatálne alebo môžu spôsobiť podstatné a nezvratné zhoršenie stavu pacienta. Až okolo 50% pacientov prijatých do nemocnice kvôli exacerbácii IPF zomiera. Každá exacerbácia zároveň spôsobuje drastické skrátenie dĺžky prežívania.

Presný výskyt exacerbácií nie je známy, no analýza ukázala, že po jednom roku zaznamenalo akútnu exacerbáciu asi 14% pacientov, no po troch rokoch ochorenia už počet vzrástol na 21%.

Namaľuj si nechty!

Či už parodicky, bizarne alebo príťažlivo, základ spočíva v tom, odhaliť pred svojimi virtuálnymi známymi svoju ruku vyzdobenú pestrofarebnou manikúrou. Pri zdieľaní do virtuálneho  priestoru, však nesmieš zabudnúť použiť  hešteg  #nanechtemalovane, ktorý sprevádza osvetovú kampaň zameranú na včasnú diagnostiku autoimunitného ochorenia s názvom sklerodermia.

Dozvedieť sa viac