IPF a cestovanie

Ak sa chystáte cestovať, mali by ste sa o svojich plánoch poradiť s vaším lekárom, ktorý vie, aký má konkrétne u vás choroba priebeh a môže vás pripraviť na rôzne rizikové situácie. Cestovanie lietadlom môže spôsobovať problémy, rovnako ako pobyt či aktivity na horách (napríklad lyžovanie), keďže vo vysokých nadmorských výškach je menej kyslíka v ovzduší. Lekár vám odporučí vhodné riešenie s ohľadom na vaše štádium ochorenia a jeho vývoj.

Pokiaľ plánujete cestu lietadlom a užívate oxygenoterapiu, informujte sa vopred o možnostiach a podmienkach, za akých môžete kyslík v lietadle prepravovať. Vyhýbajte sa krajinám a obdobiam, v ktorých hrozí vysoké riziko infekčných ochorení.

Namaľuj si nechty!

Či už parodicky, bizarne alebo príťažlivo, základ spočíva v tom, odhaliť pred svojimi virtuálnymi známymi svoju ruku vyzdobenú pestrofarebnou manikúrou. Pri zdieľaní do virtuálneho  priestoru, však nesmieš zabudnúť použiť  hešteg  #nanechtemalovane, ktorý sprevádza osvetovú kampaň zameranú na včasnú diagnostiku autoimunitného ochorenia s názvom sklerodermia.

Dozvedieť sa viac