Žiť čo najlepšie...

Život s tak závažným ochorením ako IPF nie je jednoduchý. Je normálne, ak máte strach alebo cítite beznádej. Požiadajte lekára, zdravotnú sestru, priateľov, rodinu, či iných pacientov, aby vám pomohli zvládnuť stres, smútok, či hnev, ktorý prežívate. Oplatí sa tiež vyhľadať pacientske skupiny či poradne, kde sa budete môcť porozprávať s ľuďmi, ktorí prežívajú podobné pocity a trápenia, alebo s odborníkom, ktorý sa liečbe IPF priamo venuje. Poradia z vlastných skúseností a môžete u nich nájsť pochopenie, ktoré vám ťažko dá niekto, kto o vašom ochorení predtým nepočul.

Rady pre čo najlepší život

Žiť kvalitnejšie a aktívnejšie vám pomôže aj dodržiavanie nasledujúcich rád:

  • Dodržiavajte liečbu, ktorú vám odporúčal lekár. Užívajte lieky pravidelne, podstupujte rehabilitáciu.
  • Nezanedbávajte kontroly u lekára, aby ste mali istotu, že sa liečite správne a aby ste vedeli, ako ochorenie postupuje.
  • Jedzte zdravo. Vo všeobecnosti sa odporúča strava bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné potraviny, nízkotučné mliečne výrobky, chudé mäso, ryby a strukoviny.
  • Pohybujte sa. Cvičte podľa svojich možností a odporúčaní lekára, no nezanedbávajte fyzickú aktivitu a doprajte si denne aspoň prechádzku alebo nenáročné bicyklovanie. Cvičenie posilňuje pľúca a tiež odbúrava stres. Ak sa vám ťažko dýcha, poraďte sa s lekárom o možnostiach kyslíkovej liečby počas cvičenia. Nenechajte sa odradiť, ak vám spočiatku cvičenie nepôjde. Postupne sa dostanete do formy, posilníte svaly a zlepšíte si kondíciu a aj cvičenie pre vás už bude jednoduchšie.
  • Prestaňte fajčiť! Cigarety a iné tabakové výrobky poškodzujú pľúca a zhoršujú problémy s dýchaním. Ak sa vám samému nedarí a nepomáha vám ani podpora rodiny a priateľov, snažte sa viac! Lekár vám odporučí podpornú liečbu, aby ste so zlozvykom skoncovali jednoduchšie. Požiadajte tiež ľudí, s ktorými sa stretávate, aby pred vami a vo vašej blízkosti nefajčili. Každý pobyt v prostredí so zlým ovzduším, dymom či prachom, má na vaše ochorenie a jeho priebeh negatívny vplyv.
  • Dajte sa očkovať proti chrípke a pneumokokom. Vakcíny vás pomôžu ochrániť pred infekciami, ktoré by poškodili už aj tak oslabené pľúca. Očkovanie proti chrípke treba opakovať každý rok.
  • Snažte sa nestretávať s ľuďmi, ktorí sú chorí a v chrípkovej sezóne sa vyhýbajte miestam, kde sa združuje veľa ľudí.
  • Naučte sa relaxovať. Psychická pohoda je pri liečbe a zvládaní chronických ochorení mimoriadne dôležitá a jednoduché relaxačné aktivity vám pomôžu zbaviť sa stresu, strachu, či úzkosti. Vhodné je napríklad maľovanie, meditácie, čítanie... Rôzne relaxačné techniky vám pomôžu uvoľniť napätie a bude sa vám aj ľahšie dýchať.
  • Nepite alkohol. Ovplyvňuje účinok viacerých liekov, ktoré budete pri IPF užívať.
  • Ak máte problémy so spánkom, povedzte o tom svojmu lekárovi. Dostatok spánku a oddych sú pri vašom ochorení veľmi dôležité, preto ak máte so spánkom problémy, riešte ich s pomocou odborníka.
  • Snažte sa byť pozitívne naladený. Práve to môže rozhodnúť o tom, ako sa bude vaše ochorenie vyvíjať a aký bude mať na váš život dopad. No zároveň je to asi to najťažšie... Nebojte sa vyhľadať psychológa, ak sa potrebujete s niekým otvorene porozprávať, nájdite si svoj kútik, v ktorom sa budete cítiť príjemne a bezpečne, skúšajte rôzne relaxačné techniky, jógu, meditácie...
  • Upravte kúrenie a klimatizáciu. Dbajte na účinnejšie filtre a dávajte si kúrenie či klimatizáciu pravidelne kontrolovať a čistiť.
  • Posedenia pri krbe či vonku pri ohni budete musieť v záujme vášho zdravia oželieť.

Nová kampaň Nádych pre život šíri povedomie o progresívnych pľúcnych fibrózach

Rôzne druhy progresívnej pľúcnej fibrózy v Európe ročne spôsobia smrť viac ľudí, než známe druhy rakovín. Európska federácia pľúcnych fibróz (EU-IPFF) chce preto zvýšiť povedomie o pľúcnych fibrózach, upozorniť na toto vážne, invalidizujúce ochorenie a vyjadriť podporu pacientom v kampani Nádych pre život.

Dozvedieť sa viac