Aktuality

Otvorený ďakovný list VšZP od pacientov s pľúcnou fibrózou.

19.5.2022

Otvorený ďakovný list VšZP od pacientov s pľúcnou fibrózou.

OZ Nádej pre pľúca Vám ďakuje za podporu.

My pacienti a členovia OZ Nádej pre pľúca by sme opäť veľmi radi poďakovali VšZP za  to, že sa snažíte hľadať možnosti a cestičky, aby sme my, Vaši poistenci, mali  dostupnú modernú a účinnú liečbu pľúcnej fibrózy  v  indikovaných prípadoch.

Vďačnosť je jednou z najsilnejších a najkrajších ľudských emócií. Tí, ktorí ju prejavujú si uvedomia, že vo svojom živote majú niečo pozitívne, hodnotné, niečo, čo ich posúva ďalej a pomáha im k pocitu šťastia a nádeje. Naopak tých, ktorí vďačnosť prijímajú hreje pri srdci pocit, že niekomu pomohli, že vďaka ich práci a pochopeniu má mnoho ľudí dôvod na úsmev a úľavu v ťažkých časoch.

 

Idiopatická pľúcna  fibróza nezvratne poškodzuje pľúcne tkanivo, stále viac sťažuje dýchanie,  s časom sa zhoršuje a postupne znemožňuje postihnutým pacientom aj bežné činnosti. Vyvoláva strach z budúcnosti a úzkosť nielen u pacientov, ale aj u ich blízkych, ktorí sa o nich starajú.  Liečba, ktorú pre nás vybojovávate má tú moc spomaliť postup tohto zákerného ochorenia.

 

OZ Nádej pre pľúca združuje pacientov s IPF a ich rodinných príslušníkov. Sprostredkováva im potrebné informácie a aj  aktuálne dianie v tejto  oblasti prostredníctvom špecialistov z lekárskeho prostredia. Už tradične organizuje podujatie „Pochod za tých, čo nevládzu s dychom“, do ktorého sa zapájajú aj známe osobnosti, aby tak vyjadrili solidaritu ľuďom postihnutým nejakou formou pľúcnej fibrózy. Pomáhajú tak zvyšovať povedomie o tomto ochorení, ktoré už nie je také zriedkavé ako kedysi a po období vyčíňania vírusu Covid 19 je dôvod sa obávať, že sa rady pacientov s týmto ochorením ešte rozšíria.

 

Preto je pre nás kľúčová aj podpora takých inštitúcií, ak je VšZP, ktorá je silným a váženým obhajcom v oblasti zdravotníctva  a dokáže  sprostredkovať potrebnú liečbu pre pacientov s menej známymi  ochoreniami.

 

Dovoľte nám preto ešte raz zdôrazniť našu vďačnosť a popriať všetkým zamestnancom VšZP hlavne pevné zdravie, pretože to je to najdôležitejšie.  Pevne veríme, že aj v budúcnosti svojimi múdrymi rozhodnutiami vnesiete nádej do životov nielen pacientov s IPF, ale všetkých pacientov, ktorí Vašu prácu tak potrebujú.

 

S úctou

 

 

 

Mgr. Vladimír Neckár

Riaditeľ OZ Nádej pre pľúca

Nová kampaň Nádych pre život šíri povedomie o progresívnych pľúcnych fibrózach

Rôzne druhy progresívnej pľúcnej fibrózy v Európe ročne spôsobia smrť viac ľudí, než známe druhy rakovín. Európska federácia pľúcnych fibróz (EU-IPFF) chce preto zvýšiť povedomie o pľúcnych fibrózach, upozorniť na toto vážne, invalidizujúce ochorenie a vyjadriť podporu pacientom v kampani Nádych pre život.

Dozvedieť sa viac