Pľúca sú veľmi citlivý orgán, našťastie sa však ich zdraviu dá pomôcť. Hoci niektoré pľúcne ochorenia ako idiopatická pľúcna fibróza (IPF) a non IPF (non idiopatická pľúcna fibróza), alebo SSc - ILD (systémová skleróza s intersticiálnym pľúcnym ochorením) sú nevyliečiteľné, stále je mnoho spôsobov, ako popri liečbe zdravie pľúc podporiť a tak ich udržať pľúca čo najdlhšie v stabilizovanej kondícii. Čo teda robiť a nerobiť?
Nefajčite
Cigaretový dym obsahuje mnoho chemikálií, ktoré ubližujú dýchaciemu systému. Tieto chemikálie spôsobujú v pľúcach zápalové reakcie a môžu viesť k nadprodukcii hlienov. Kvôli tomu sú fajčiari viac ohrození fajčiarskym kašľom, bronchitídou a infekčnými ochoreniami ako pneumónia a podobne. Tieto zápalové reakcie môžu taktiež vyvolávať astmatické záchvaty u ľudí s astmou.
Tabak spolu s chemikáliami z cigariet dokážu zmeniť celulárnu štruktúru pľúc. Elastické výstelky v dýchacích cestách sa poškodia a to znamená, že v pľúcach ostane menší funkčný povrch . Na to aby sa nám v pľúcach efektívne vymieňal vzduch, ktorý dýchame s tým, ktorý vydychujeme (a je plný oxidu uhličitého), potrebujeme veľký funkčný povrch vo vnútri pľúc.
Vyhnite sa škodlivým látkam, ktoré môžu poškodiť vaše pľúca v interiéroch
Nástrahy pre naše pľúca môžu číhať aj v interiéroch. Ide o rôzne chemikálie z nábytku, kobercov, z čistiacich prípravkov, ale aj prachové častice a nečistoty z domácich miláčikov. Potom sú tu ešte plesne, roztoče, niektoré vonné tyčinky, či sviečky.
Z interiérových toxínov škodlivých pre pľúca ide najmä o trichlóretylén (atramenty, farby, laky, leštidlá), formaldehyd (voskový papier, vlhčené obrúsky, papierové vreckovky, lepenka), benzén (plasty, gumy, prášky na pranie, lieky, pesticídy ale aj cigaretový dym a vosk na nábytku), xylén (používa sa pri spracovaní kože, v tlačiarenskom priemysle, v gumách) a amoniak (čistiace prostriedky na okná, vosky na podlahu, osviežovače vzduchu)
Čo s tým? Okrem pravidelného poriadneho vetrania môžete použiť aj silu zelene.
Tu je 5 tipov na interiérové rastliny, ktoré čistia vzduch. Sme si istí, že niektoré z nich doma už máte.
1. Datľovník laosský
2. Nefrolepka lesná
3. Zelenec chocholatý
4. Aglaonéma obyčajná
8. Potosovec zlatý
Rastlín, ktoré dokážu prečisťovať vzduch v našich obydliach je oveľa viac a určite stoja za trochu prieskumu na internete. Okrem toho si môžete obstarať aj kvalitnú čističku interiérového vzduch. Majú viacero výhod, ako zachytávanie prachu a poletavých častíc, značné odstránenie alergénov, vírusov a baktérií, navyše niektoré vzduch aj ionizujú.
Minimalizujte riziko poškodenia pľúc exteriérovými znečisťujúcimi látkami
Nástrahy pre náš dýchací systém sa môžu vyskytovať aj na „čerstvom vzduchu“, ktorý občas vôbec nie je až taký čerstvý , hlavne ak pracujete v rizikových povolaniach, prípadne ste domáci majster, ktorý stále niečo natiera, zvára, kuje, sadí (teda skôr hnojí).
Čo sa týka zamestnania a priemyslu, rizikové z hľadiska zdravia pľúc sú hlavne stavebníctvo, poľnohospodárstvo a spracovateľský priemysel. Najčastejšie škodlivé látky, útočiace na vaše pľúca v týchto odvetviach sú prach, azbest, amoniak, oxid uhoľnatý, rôzne aerosóly, chemické výpary a podobne. Chrániť sa vám pomôže respirátor, ktorý by zamestnávateľ v rizikových odvetviach mal poskytnúť. Ochranné pomôcky na dýchacie cesty ale aj pokožku určite používajte aj pri majstrovaní doma.
Ovzdušie však vie byť znečistené a pre človeka škodlivé aj bez toho, aby ste pracovali v rizikovom odvetví či práve lakovali, brúsili, či niečo iné vyrábali na dvore. Stačí, že žijete vo väčšom meste s množstvom áut, alebo ťažkým priemyslom, dokonca aj v zime na dedine. Hlavnými zdrojmi znečistenia sú neefektívne spôsoby dopravy a kúrenie, priemyselná činnosť, spaľovanie odpadov, aj uhoľné elektrárne.
Viac informácií o tom, ako sa meria kvalita vzduchu na Slovensku a čo presne sa kontroluje nájdete aj na tomto linku na stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu: https://www.shmu.sk/sk/?page=991
Necestujte na miesta s vysokou prašnosťou.
Nie za všetky znečistenia ovzdušia je zodpovedný iba človek. Obzvlášť v regiónoch v blízkosti púšte sa pod kvalitu ovzdušia podpisuje samotná príroda a to vo forme prachových búrok. Taktiež krajiny s prebúdzajúcimi sa, alebo aktívnymi sopkami môžu byť na tom kvôli popolčeku zle.
Ak už máte problém s pľúcami, je určite vhodné si dopredu zistiť, či krajina, do ktorej cestujete, nie je na tom biedne s kvalitou ovzdušia.
Napríklad na obľúbené Kanárske ostrovy vanie občas vzduch zo Sahary a ovzdušie je tam kvôli prachu vyslovene nebezpečné, hoci sú uprostred oceána a čakali by ste, že vzduch bude úžasný a čistý.
Vyhnite sa aj štátom a mestám, ktoré majú nedýchateľný vzduch kvôli výparom z fosílnych palív (všetky spaľovacie motory, typická situácia pre konglomeráty ako Dillí a iné veľké mestá v Ázii. ) Medzi najznečistenejšie krajiny, čo sa ovzdušia týka patria v roku 2022 Bangladéš, Pakistan, India, Mongolsko, Afganistan ale aj obľúbené dovolenkové a dobrodružné destinácie ako Omán, Egypt, Katar, Nepál, Indonézia.
Naopak najčistejší vzduch v Európe majú rozhodne škandinávske krajiny. Ich nádherná príroda, fjordy a v lete nekonečný deň by určite tieť stáli za to.
Nezabudnite si prečítať druhú časť tohoto článku už čoskoro.