Aktuality

Všetko o kyslíkovej terapii v liečbe pacientov s IPF

14.11.2022

Idiopatická pľúcna fibróza alebo IPF je zriedkavé ochorenie charakterizované postupným nahradzovaním normálneho pľúcneho tkaniva jazvovým tkanivom. Takéto tkanivo je  husté a tuhé, čo sťažuje výmenu kyslíka v pľúcach. Doplnková kyslíková terapia pomáha zmierniť napätie v oblasti srdca a iných orgánov, spôsobené pľúcnou fibrózou.

Suplementačný kyslík (doplnkový kyslík) sa považuje za liek a musí byť predpísaný lekárom. Poisťovne majú  na preplácanie kyslíkovej terapie prísne požiadavky, preto musia lekári vyšetriť a  zdokumentovať saturáciu pľúc pacientov kyslíkom v pokoji a pri cvičení. Nižšie si môžete prečítať o rôznych systémoch suplementácie kyslíka, ktoré môžu byť pacientom odporučené.

Kyslíková terapia môže výrazne zlepšiť kvalitu života pacientov. Vďaka ľahšiemu dýchaniu a dostatočne okysličenému organizmu sa cítia menej unavení a môžu počas dňa vykonávať viac aktivít, v noci sa lepšie vyspať a potenciálne celkovo dlhšie žiť.

Na inhaláciu kyslíka z kyslíkových systémov - zariadení sa používajú nosové kanyly alebo kyslíkové masky.

Nosová kanyla pozostáva z ohybnej trubice, ktorá je na jednom konci pripojená ku kyslíkovému prístroju a na druhom umiestnená pod nosom pacienta. Tu z trubice vedú dva vývody (nosové hroty) , ktoré smerujú kyslík do nosných dierok. Nosové kanyly sú nenápadnejšie,  menej rušivé a umožňujú jesť aj hovoriť. Naproti tomu tvárová maska ​​​​úplne zakrýva  nos aj ústa.

Možnosti toku kyslíka

Kanyly s nízkym prietokom

sú najbežnejším typom kyslíkovej kanyly. Sú lacné a pohodlné. Existujú rôzni výrobcovia a značky, ktoré majú rozdielne vlastnosti, ako je dĺžka nosových hrotov a mäkkosť plastu. Kanyly s nízkym prietokom sú navrhnuté tak, aby poskytovali prietoky medzi 0,5 a 3 litrami za minútu (l/m)

Kyslíková kanyla s vysokým prietokom

Tento typ kanyly je navrhnutý tak, aby poskytoval vyšší prietok kyslíka, typicky 4-10 litrov za minútu. Od kanýl s nízkym prietokom sa líšia tým, že majú väčší priemer alebo vnútorný rozmer. Táto širšia konfigurácia umožňuje ľahšie prúdenie kyslíka s menším odporom.

Alternatívou sú  šetriace kyslíkové zariadenia  alebo dopytové prúdenie

Počas nepretržitého prietoku sa  veľká časť kyslíka, ktorý prúdi cez nosovú kanylu vyplytvá, pretože  pacienti reálne  využívajú prúd kyslíka iba pri nádychu. Šetriaci systém dopytového/pulzného prietoku umožňuje aby kyslík prúdil iba vtedy, keď ventil zaznamená nádych. Takýto systém zvyšuje efektivitu spotreby kyslíkovej bomby 3-7 krát.

Napríklad objem, ktorý by vydržal 3 hodiny pri nepretržitom prietoku, by s pulzným prietokom vydržal 9 hodín alebo viac. Nevýhodou  však je, že pacienti vyžadujúci vyšší prietok kyslíka nemusia  takomto type prietoku inhalovať kyslík v dostatočnom množstve. To znamená že pacienti, ktorí zvyčajne používajú kontinuálny prietok 3 l/min, ho možno  budú potrebovať zvýšiť  pri dopytovom prietoku na 5  l/min.

Niektoré prístroje majú schopnosť prepínať medzi nepretržitým a dopytovým prúdením.  Tento typ je  optimálnym riešením pre pacientov, ktorí používajú menej kyslíka v pokoji a vyžadujú vyššie prietoky počas aktivity. Umožňujú pacientom jednoducho prepínať tok kyslíka podľa potreby tam a späť.

Zásobníkové kanyly

Tento typ nosovej kanyly je navrhnutý tak, aby zvýšil množstvo vdychovaného kyslíka. Môže sa použiť aj na redukciu sily prúdenia kyslíka, čím sa môže predĺžiť doba používania prenosnej kyslíkovej bomby . Napríklad zásobníková kanyla nastavená na 2 l/min dodáva pri použití s  kanylou s nízkym prietokom ekvivalent 4 l/min. Jedinou nevýhodou zásobníkovej kanyly je, že je o niečo mohutnejšia,  ako kanyla s nízkym prietokom a je aj drahšia.

Šetriace kyslíkové zariadenia s pulzným (dopytovým) prietokom ani zásobníkové typy kanýl sa nám na Slovensku zatiaľ nepodarilo nájsť. Ak ste sa vy s nimi stretli, dajte nám vedieť kde. Posunieme informáciu všetkým členom našej komunity.

Alternatívou ku kanylám sú kyslíkové masky ktoré zakrývajú ústa aj nos. Ich nevýhodou však je, že prakticky znemožňujú počas inhalácie komunikáciu s okolím. Dodávajú sa vo veľkosti pre dospelých  a pre deti.

Typy systémov  na suplementáciu kyslíka

Kyslíkové koncentrátory

Existujú dva typy kyslíkových koncentrátorov. Najbežnejšie sú pomerne  veľké prístroje na domáce použitie, ktoré  vyžadujú nepretržité pripojenie na elektrinu. Bývajú dosť hlučné a pacienti ich často radšej umiestnia do nepoužívanej miestnosti. Kyslíkové hadičky sa potom používajú na to, aby pacienti mohli chodiť po dome. Je však potrebné dávať pozor, aby niekto o dlhé hadičky, ktoré sa ťahajú celým domom, nezakopol. Najbežnejšie  koncentrátory môžu produkovať 5-6 l kyslíka za minútu, tie kvalitnejšie zariadenia potom až 10 l/m.

Pri použití kyslíkového koncentrátora však treba rátať so zvýšeným účtom za elektrickú energiu. Taktiež každý, kto doma používa kyslíkový koncentrátor, by mal mať záložný plán – záložný zdroj pre prípad  výpadku dodávok  elektriny.

U nás zatiaľ bohužiaľ neexistujú úľavy na cenách elektrickej energie pre pacientov s potvrdenou diagnózou lekárom, ktorá vyžaduje kyslíkový generátor. V zahraničí môžu pacienti s predpísaným kyslíkom požiadať o zľavu z ceny elektriny.   Stačí, ak lekár vypíše formulár potvrdzujúci, že  pacientovi bol predpísaný kyslík a že je z lekárskeho hľadiska nevyhnutný.

Prenosné  kyslíkové koncentrátory

Tieto systémy sú v posledných rokoch čoraz obľúbenejšie. Majú dobíjacie batérie a sú váhovo ľahšie ako staršie typy koncentrátorov. Niektoré letecké spoločnosti vyžadujú tento typ kyslíkového prístroja na použitie počas cestovania lietadlom pacientom s diagnózou pľúcnej fibrózy.

Kľúčovými problémom prenosných koncentrátorov je kompromis medzi veľkosťou, hmotnosťou a množstvom kyslíka, ktoré môže zariadenie dodať. Väčšina takýchto zariadení dodáva kyslík v objeme až 3 l/min s plynulým  alebo pulzným prúdením.

Väčšie koncentrátory dokážu dodať pulzný prietok 5 l/min.

Pacienti by sa pred nákupom prenosného koncentrátora mali poradiť so svojim pľúcnym špecialistom. Vzhľadom na ich cenu je dôležité vybrať taký typ, ktorý dokáže dodávať primerané množstvo kyslíka teraz a aj  počas nasledujúceho roka alebo dvoch, keď sa  požiadavky pacienta na kyslík budú meniť.

Niektoré spoločnosti, zaoberajúce sa kyslíkovými systémami dokonca pacientom prenosný kyslíkový prístroj za poplatok zapožičajú, ak plánujú napríklad cestu lietadlom. Je však dôležité plánovať zapožičanie vopred, pretože koordinácia môže chvíľu trvať.

Stlačený kyslík

Stlačený kyslík je najbežnejší spôsob, akým sa dodáva prenosný kyslík. K dispozícii sú kyslíkové fľaše rôznych veľkostí podľa toho, aký prietok ten-ktorý pacient vyžaduje. Pacienti, ktorí potrebujú väčšiu dávku kyslíka, budú potrebovať fľašu s väčšou kapacitou. Kyslíkové spoločnosti dopĺňajú zásoby podľa potreby.

Na Slovensku sú dostupné prenosné kyslíkové fľaše s objemami od cca 9 l až po 110 l, pričom váha 110 litrovej fľaše je iba približne 1300g a vie zabezpečiť 25 – 50 minút nepretržitého prúdenia kyslíka v závislosti od nastavenia redukčného ventilu.

Je dôležité si uvedomiť, že stlačený kyslík je extrémne horľavý, preto všetky druhy kyslíkových zariadení umiestňujte mimo zdrojov ohňa, vrátane sviečok, sporákov a v ich blízkosti by nemal nikto fajčiť.

Domáce dopĺňanie stlačeného kyslíka

Využíva sa veľký domáci koncentrátor na plnenie prenosných kyslíkových bômb.

Kvapalný kyslík

Pri tomto  type kyslíkového zariadenia je nutné mať v dome veľký zásobník na stlačený kvapalný kyslík. Pacienti následne pripoja svoju nosovú kanylu k tomuto zásobníku. Keď pacient odchádza mimo domov, použije  menšiu kyslíkovú fľašu, ktorú  naplní z veľkého zásobníka. Kvapalný kyslík má pre pacientov mnoho výhod. Po prvé, nie je potrebná žiadna elektrina. Po druhé, prenosné bomby sú ľahké a zabezpečujú dostatočné množstvo kyslíka. Hlavnou nevýhodou je vyššia cena, v dôsledku čoho firmy postupne vyraďujú kvapalný kyslík z ponuky.

Endotracheálna kanyla

Pri tejto možnosti je potrebné podstúpiť  malý chirurgický zákrok, ktorým lekár vloží tenkú kyslíkovú kanylu priamo do dýchacích ciest pacienta. Hlavnou výhodou je efektivita  dodávania  kyslíka pri potrebe nižšieho prietoku . Okrem toho pacienti, ktorým  veľmi vadí kozmetický aspekt kyslíkovej kanyly na tvári, môžu považovať endotracheálny kyslíkový katéter za prijateľnejší.

K negatívam tohoto spôsobu dodávania kyslíka patrí už spomínaná potreba chirurgického zákroku pri vkladaní katéteru. Navyše pacienti, ktorí by z takéhoto spôsobu  mali najväčší úžitok, sú vystavení vysokému riziku komplikácií pri zákroku. Po druhé, na katétri sa môže vytvoriť hustý hlien a spôsobiť ťažkosti s dýchaním. Problémom je aj to, že  u niektorých pacientov vyvoláva  katéter kašeľ.

Riziká suplementácie kyslíka

Ľudia, ktorí používajú kyslíkové kanyly s nosovými hrotmi môžu niekedy pociťovať suchosť v nose, najmä keď dostávajú kyslík vo vysokých dávkach. Novšie zariadenia pridávajú k toku kyslíka vlhkosť a teplo, čím tieto problémy zmierňujú.

Kyslíková terapia napriek svojim výhodám nie je bez rizika. Pri dlhodobej liečbe vysokými hladinami kyslíka môže vzniknúť niekoľko komplikácií. V niektorých prípadoch sa u ľudí môže vyvinúť poškodenie pľúc alebo stav známy ako kyslíková pľúcna toxicita, alebo aj  poškodenie očí.

Ak si všimnete namodralý tón na perách alebo nechtoch alebo ak začnete mať ťažkosti s dýchaním, keď dostávate doplnkový kyslík, poraďte sa o týchto príznakoch so svojim lekárom.

Oximetre

Pri tejto téme je vhodné spomenúť aj oximetre. Sú to zariadenia, ktoré sa používajú v zdravtníctve ale aj doma na meranie saturácie krvi kyslíkom.

Klasický oximeter má formu štipca, ktorý sa nasadí na prst a po pár sekundách vyhodnotí stav okysličenia organizmu. Máva však aj ďalšie funkcie ako meranie tepovej frekvencie PR (Pulse Rate), ďalej  meranie PI -  (perfusion index) index perfúzie, čiže miery prívodu okysličenej krvi do prsta a  RR (Respiratory Rate) - respiračná frekvencia meraná v dychoch za minútu.

Inovatívnou verziou oximetra je jeho prsteňová forma s funkciou alarmu pri dosiahnutí hraničných  hodnôť kyslíka v krvi. Rovnoko sa dá nastaviť aj upozornenie (alarm) pre úroveň tepovej frekvencie. Táto forma oximetra predstavuje inteligentné a kontinuálne monitorovanie saturácie kyslíka v krvi, tepovej frekvencie, ako aj pohybovej aktivity, keďže má aj funkciu krokomeru.

Nová kampaň Nádych pre život šíri povedomie o progresívnych pľúcnych fibrózach

Rôzne druhy progresívnej pľúcnej fibrózy v Európe ročne spôsobia smrť viac ľudí, než známe druhy rakovín. Európska federácia pľúcnych fibróz (EU-IPFF) chce preto zvýšiť povedomie o pľúcnych fibrózach, upozorniť na toto vážne, invalidizujúce ochorenie a vyjadriť podporu pacientom v kampani Nádych pre život.

Dozvedieť sa viac