Aktuality

Cesta ku kvalitnejšiemu životu - pohyb

17.4.2023

Zostať fyzicky aktívny je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžete urobiť pre udržanie dobrej kvality života. Pomôže vám to nielen fyzicky, ale pohyb vás môže zbaviť stresu a zlepšiť vaše sebavedomie. Pri každom ochorení je dôležitý nielen manažment svojho primárneho ochorenia, ale aj duševná rovnováha.

A pre pacientov s idiopatickou pľúcnou fibrózou, či pľúcnou fibrózou, môže byť náročné získať duševnú pohodu. Cvičenie vám môže pomôcť aj v tomto smere.

Čo vám fyzická aktivita prinesie?

Šport a pravidelná fyzická aktivita zlepšujú funkcie pľúc, znižujú symptómy a spomaľujú progresiu ochorenia. Cvičenie pomáha posilňovať dýchacie svaly, udržiavať si zdravú váhu, znižovať zápal a zlepšovať svalovú silu či flexibilitu.

Existuje niekoľko typov cvičení, ktoré sú vhodné aj pre pacientov s PF, vrátane chôdze, bicyklovania a plávania. Cvičte každý deň. Ak je vonku nepriaznivé počasie, chodiť môžete aj na bežeckom páse a bicyklovať na stacionárnom bicykli. Pred cvičením a po ňom nezabudnite na strečing.

Benefity pre vaše duševné zdravie

Okrem zdravotných benefitov patrí k veľkým výhodám cvičenia aj kontrola hmotnosti a tiež lepšia energia. Zlepší sa vám spánok, budete lepšie zvládať stres a zažijete pocity úspechu. To sú benefity, ktoré určite stoja zato a sú rozhodne lepšie, ako sedieť doma a „opúšťať sa“.

Meditujte v pohybe

Môžete tiež trénovať s nižšou hmotnosťou a vyskúšajte Thai – chi. Ideálne s partiou ľudí, ktorým tiež nie je ľahostajná harmónia tela a duše. Čo je to thai -chi? Že to na počutie pôsobí náročne? Ak sa pozrieme na počiatky Thai – chi, tak je to staré čínske bojové umenie a jeho poslaním bola obrana pred útočníkom (sebaobrana). Patrí medzi bojové umenia z kategórie kung fu, čo je označenie nielen dokonalosti, ale aj majstrovstva. Keď staviteľ postaví dokonalý chrám, dosiahol svoje kung-fu. Rovnako tak kvalitne odcvičené Thai-chi je kung -fu. Za tvorcu zostavy Thai -chi, je od trinásteho storočia považovaný taoistický filozof Chan San Feng.

Podobne ako tradičná čínska medicína, vychádza Thai -chi z princípov taoistickej filozofie a jeho podstatou je splynutie s prírodou.

Harmónia tela a mysle

To bolo krátko o Thai – chi a teraz prejdime k praxi. Ak by ste sa opýtali, čo to je, dostali by ste viac odpovedí. Keď by ste niekedy navštívili Čínu, mohli by ste zažiť Thai – chi a jeho viac podôb a rôznych štýlov. Čo ich však spája je prepojenie mysle a tela cez energiu Qi. Myseľ vedie Qi a Qi vedie telo. Thai – chi je komplex psychofyzických umení, ktorých účinnosť preverila stáročná prax. Toto bojové umenie sa časom pretvorilo na zdravotné cvičenie a gymnastiku.

Je to séria pomalých, harmonických pohybov, s dôrazom na správne držanie tela, dýchanie a súlad pohybu tela a mysle. Thai -chi býva označované aj ako meditácia v pohybe, pretože navodzuje hlboký pocit uvoľnenia, sústredené vnímanie a utíšenie vnútra. Je to tiež zdravotné cvičenie spolu s dynamickou meditáciou, kúsok bojového umenia a energetického cvičenia. Ako vidíte, vysvetliť Thai – chi nie je jednoduché.

Toto je cvičenie, pri ktorom sa musíte maximálne sústrediť, aby ste mohli koordinovať všetky svoje končatiny, ktoré robia nezvyčajné pohyby, každá v inej ose. Všetky myšlienky, ktoré prídu, musíte hneď poslať preč. Mozog vypne a telo sa uvoľní sa začne pracovať na trochu inom princípe. Hlboké uvoľnenie v thai -ci pozitívne ovplyvňuje centrálnu nervovú sústavu a uvoľňuje fyzický a emocionálny stres. Pravidelným cvičením sa zvyšuje telesné uvedomenie, intuícia, rozvíja sa sila a pružnosť.

Thai – chi cvičia všetky vekové skupiny. Nepozná pohlavie ani vek, prináša uvoľnenie všetkým, ktorí hľadajú harmóniu.

Foto: pexels.com

Nová kampaň Nádych pre život šíri povedomie o progresívnych pľúcnych fibrózach

Rôzne druhy progresívnej pľúcnej fibrózy v Európe ročne spôsobia smrť viac ľudí, než známe druhy rakovín. Európska federácia pľúcnych fibróz (EU-IPFF) chce preto zvýšiť povedomie o pľúcnych fibrózach, upozorniť na toto vážne, invalidizujúce ochorenie a vyjadriť podporu pacientom v kampani Nádych pre život.

Dozvedieť sa viac