Aktuality

Cítite sa psychicky zle? Nepodceňujte to, pomoc existuje!

1.5.2023

Samotné stavanie májov patrí do starej legendy, ktorej základ spočíva v tom, že sa lúčime so studenšou polovicou roku a vítame tú teplejšiu, plodnú časť. Toto je presne ten čas, kedy sa tešíme na prechádzky, vyťahujeme outdorovú obuv a cvičíme vonku. Či už len chodíme, alebo beháme, bicyklujeme, alebo sa len tak naťahujeme a pritom si vychutnávame slnečné lúče. Slnečné počasie by malo zahnať aj všetky "chmúry", ktoré sa na nás prilepili počas chladných, tmavých dní. Častým problémom pacientov s pľúcnou fibrózou je depresia. Čo s tým, aby ste si mohli vychutnávať nielen teplejšiu časť roka, ale svoj život ako taký?

Medzi bežné príznaky depresie patrí strata záujmu o činnosti, ktoré vás zvyčajne bavia, zvýšený alebo znížený spánok, podráždenosť, zmena chuti do jedla, častý plač, vyhýbanie sa sociálnym situáciám a myšlienky na ublíženie si. Príznaky depresie môžu byť mierne, stredne závažné alebo závažné.

Väčšina pacientov s IPF zápasí s klesajúcimi fyzickými schopnosťami, ako ich choroba postupuje. Sú frustrovaní svojou neschopnosťou splniť úlohy, ktoré predtým dokázali. To prináša aj zmeny v medziľudských vzťahoch, väčšinou tiež na negatívnu stranu.

Je normálne byť nahnevaný

Je normálne mať z vašej choroby obdobia frustrácie a hnevu. Keď sa však väčšinu času cítite nahnevane a nešťastne, potom sa vaša emocionálna reakcia prekríži od normálnej zdravej reakcie k neprispôsobivej a nezdravej reakcii. V tejto chvíli musíte vyhľadať pomoc odborného lekára.

Čo môžu urobiť pacienti s IPF, aby sa necítili depresívne?

Po prvé, je dôležité pochopiť, že nie ste sami. Pocit depresie nie je prejavom slabosti. Neznamená to, že ste blázon.Depresia býva častá u pacientov s pokročilým pľúcnym ochorením.

Stratégie na zvládnutie depresie

• Porozprávajte sa o terapii s poradcom, terapeutom alebo psychiatrom, alebo aspoň s blízkym priateľom alebo členom rodiny. Vyhnite sa stiahnutiu sa od svojich priateľov a rodiny. Dovoľte ľuďom, aby boli vo vašej blízkosti.

• Veľmi užitočné môže byť cvičenie. Dokonca aj pomalá prechádzka môže pomôcť uvoľniť endorfíny (chemické látky v mozgu, ktoré vám pomôžu cítiť sa lepšie).

• Pripojte sa k podpornej skupine. Spojenie s inými pacientmi s pľúcnou fibrózou vám môže pomôcť cítiť sa menej izolovaný.

Liečba depresie

Lieky sú dôležité, keď je depresia viac ako mierna. Súhlas s užívaním antidepresív neznamená, že ste neúspešný. Neznamená to ani, že ich budete potrebovať navždy. Antidepresíva sú bezpečné a vo všeobecnosti dobre tolerované. Všetky lieky majú vedľajšie účinky. Zvyčajne sú mierne, môžu zahŕňať určité žalúdočné ťažkosti alebo veľmi prechodné zhoršenie úzkosti v prvom týždni alebo dvoch.

Lieky neúčinkujú okamžite. Mnohým trvá 2-6 týždňov, kým sa naplno prejavia. Vaši priatelia a rodina si môžu všimnúť zlepšenie vašej nálady niekoľko týždňov pred vami.

Ako dlho treba liečiť depresiu?

Vo všeobecnosti sa depresiu u pacientov s IPF lieči najmenej šesť mesiacov a zvyčajne rok alebo dlhšie. Po tomto časovom období, ak sú symptómy dramaticky lepšie, môže byť vhodné liečbu postupne znižovať.

Kedy je depresia naliehavá?

Depresia môže byť naliehavá, ak máte myšlienky na to, že si ublížite, alebo uvažujete o ukončení užívania liekov. Ak máte tieto myšlienky, mali by ste okamžite kontaktovať svoj ošetrujúci tím a nechať sa vidieť. Ak sa nemôžete dostať k svojmu ošetrujúcemu tímu, zavolajte lekárovi primárnej starostlivosti alebo choďte na pohotovosť.

Spracovala Andrea Hinková Tarová

Zdroj: https://pulmonaryfibrosismd.com/depression-and-pulmonary-fibrosis/

Nová kampaň Nádych pre život šíri povedomie o progresívnych pľúcnych fibrózach

Rôzne druhy progresívnej pľúcnej fibrózy v Európe ročne spôsobia smrť viac ľudí, než známe druhy rakovín. Európska federácia pľúcnych fibróz (EU-IPFF) chce preto zvýšiť povedomie o pľúcnych fibrózach, upozorniť na toto vážne, invalidizujúce ochorenie a vyjadriť podporu pacientom v kampani Nádych pre život.

Dozvedieť sa viac