Transplantácia pľúc

Transplantácia pľúc sa má zvážiť u všetkých pacientov s IPF hneď, ako sa potvrdí ich diagnóza, najmä ak dostupné možnosti liečby zlyhávajú. Lekári ju samozrejme odporúčajú predovšetkým u tých, ktorí majú pokročilé štádium ochorenia, alebo sa ich choroba rýchlo zhoršuje. Nové pľúca môžu pacientovi umožniť žiť dlhší a kvalitnejší život, no ide o náročnú operáciu a aj v prípade úspechu si vyžaduje doživotné užívanie liekov proti odvrhnutiu orgánu a tiež množstvo pravidelných vyšetrení a dlhodobú fyzikálnu terapiu.

Pred rozhodnutím, či je pacient vhodným kandidátom na transplantáciu, musí podstúpiť množstvo rôznych vyšetrení. Najčastejším typom operácie je transplantácia jednej strany pľúc, pokiaľ ešte na druhej strane ostalo zdravé, funkčné tkanivo.

Nová kampaň Nádych pre život šíri povedomie o progresívnych pľúcnych fibrózach

Rôzne druhy progresívnej pľúcnej fibrózy v Európe ročne spôsobia smrť viac ľudí, než známe druhy rakovín. Európska federácia pľúcnych fibróz (EU-IPFF) chce preto zvýšiť povedomie o pľúcnych fibrózach, upozorniť na toto vážne, invalidizujúce ochorenie a vyjadriť podporu pacientom v kampani Nádych pre život.

Dozvedieť sa viac