Sarkoidóza

Sarkoidóza je multisystémové ochorenie, ktoré nemá jasný pôvod. Dochádza pri ňom  k tvorbe granulómov –drobných uzlíkov v rôznych častiach tela. Najčastejšie sú to pľúca, ale sarkoidóza sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti tela. Vo väčšine prípadov je priebeh ľahký a nevyžaduje žiadnu liečbu. Vôbec  teda nemusíte  vedieť, že  máte sarkoidózu. Tá sa  môže náhodne objaviť na rtg snímke hrudníka. Až polovica ľudí so sarkoidózou nemá žiadne symptómy.

Ako vzniká sarkoidóza?

Príčina sarkoidózy nie je známa. Predpokladá sa možný vplyv infekcií a tiež faktorov  vonkajšieho prostredia. Pravdepodobný je tiež genetický predpoklad pre toto ochorenie.

Koho sarkoidóza postihuje?

Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí medzi 20.-40. rokom života, ale môže postihnúť i starších ľudí a deti. Sarkoidóza je častejšia u žien  než u mužov. Kým v Afrike, Južnej Amerike a Ázii je vzácna, vo vyspelých krajinách Európy je častejšia.

Ktoré časti tela sarkoidóza postihuje?

Sarkoidóza môže postihnúť takmer každú časť tela a často postihuje viaceré orgány naraz. Postihnuté bývajú obvykle pľúca, vnútrohrudné lymfatické uzliny, drobné kĺby, koža, pečeň, oči, vzácne aj srdce.

Pľúca a lymfatické uzliny v hrudníku sú postihnuté sarkoidózou najčastejšie, až u 9 z 10 ľudí so sarkoidózou.

Nová kampaň Nádych pre život šíri povedomie o progresívnych pľúcnych fibrózach

Rôzne druhy progresívnej pľúcnej fibrózy v Európe ročne spôsobia smrť viac ľudí, než známe druhy rakovín. Európska federácia pľúcnych fibróz (EU-IPFF) chce preto zvýšiť povedomie o pľúcnych fibrózach, upozorniť na toto vážne, invalidizujúce ochorenie a vyjadriť podporu pacientom v kampani Nádych pre život.

Dozvedieť sa viac